Soovin teile edastada erinevate loomaspetsialistide ja isklikult enda poolt kogetud tarkust lemmiklooma toidu kohta.
Toitumisel on väga oluline tähendus noorte koerte normaalse kasvu ja arengu jaoks.Hoolikas toiduvaliku tegemine juba päris varases eas annab kutsikale valmisoleku pikaks ja terveks eluks ja aitab ennetada mitmeid vale toitumisega seotud probleeme. Näiteks tänu valele toiduvalikule võib kutsikas liialt kiiresti kasvada ja see tekitab probleeme liigestele ja luudele. Süüdistame alati düsplaasia uuringute negatiivsete tulemuste puhul looma liinides esinevat pärilikku faktorit, kuid sugugi ei mõtle mida oma kutsikale söötnud oleme.
Pőhimőtteliselt vőib jagada koeratoidud laias laastus kolme rühma - nn. tavaline marketitoit, keskmise hinnatasemega täistoit ja Premium toit. Kőik teavad, et koerad on lihasööjad, neil on lühike seedekulgla, osadel koertel puudub süljeensüüm amylase, mis on vajalik tärklise seedimiseks. Seetőttu tärkliserohket kartulit koer alati ei suuda omastada. Lihasööjad loomad vajavad loomset proteiini, mis sarnaneb koera kehas olevate proteiinidega. Mingil määral on küll koerad kohanenud toitudega kus on kőrge taimse proteiini sisaldus, kuid kőrge loomse proteiini ja loomse rasva sisaldusega toidud on koera jaoks kergemini omastatavad.
Millele veel tähelepanu pöörata? Sojajahu vői maisijahu, kui valkude allikas ei peaks olema toidupakil ära märgitud esimesena vői teisena. Nimelt ei ole sojaproteiin koera jaoks kergesti seeditav ja omastatav. Luujahu - ta on küll loomne proteiin, kuid liiga kehva kvaliteediga, et olla valkude allikaks. Pőhjus miks seda kasutatakse on odav hind. Samuti tuleks vältida toitu, kus on kiudaineteks kasutatud aganaid ja purustatud pähklikoori, nad vőivad rikkuda sooleseinu ja niiviisi vähendavad toitainete imendumist ja seeditavust. Olete üllatunud? Kas ka teie koer on neid teie teadmatuse tõttu söönud? Jah, see on tõsi, neid kasutatakse loomatoitudes.
Toidupakkide külje pealt infot lugedes tundub, et mingit erilist vahet ju ei olegi. Aga on küll, nimelt tooraines ja toidu valmistamise tehnoloogias. Selleks et laboratoorselt kőik klapiks, et oleks piisavalt valku, rasva jms, vőib kokku miksida ka kilo kanasulgi, kanajalgu, vana nahkkinga, liiter auto mootoriőli ja saepuru. Laboratoorne tulemus oleks väga hea ja kőik klapiks. Jällegi hirmuäratav teadmine! Tegelikult tasuks alati enne toidu vahetamist helistada maaletoojale ja uurida kőik asjad täpselt järele. Kui piisavat ja kompetentset vastust ei saa, ei ole sa kohustatud ka seda toitu ostma. Kőige parem spetsialist on siiski koer ise. Kui toit ei sobi, ilmnevad märgid juba 2 nädala pärast, kvaliteettoidu puhul on tulemus näha umbes 2 kuu pärast.
Toidu omastatavus ja hind on tihti omavahel seotud, kőrge kvaliteediga toitained on kallid. Samas vőiks välja arvutada palju on tootja poolt soovitatud kogus ja kas see kallis toit tegelikkuses ongi kulukas.
Näiteks võib mõnda kilogrammihinna järgi odavamat toitu kuluda päevas palju rohkem, samas veidi kallimat toitu tuleb samale loomale anda hulga vähem (toit on energiatihedam).
Vajalik on , et toit sisaldaks teravilja.Kuivtoidu puhul tagab teraviljapõhisus toidu säilivuse. Teravili on ka üheks komponendiks mis puhastab looma soolestikku jääkainetest.
Ühe sarja kuiv- ja konservtoit erinevad teineteisest eelkõige veesisalduse poolest. Nii sisaldab kuivtoit 3–11% vett, samas on konservtoidus vett koguni 60–87%. Seega on kuivtoidu energiatihedus märgatavalt suurem ja konservi kallerdatud vesi on väidetavalt maailma kalleim vesi.
Samas on hõrgult lõhnavad konservtoidud loomadele meeltmööda. Kriitiliselt tasuks suhtuda konservi lihasisaldusse. Sageli pole tegemist mitte puhta liha, vaid hoopis kombinatsiooniga lihasarnaseks pressitud sojast, nisujahust, kalgendainest ja lihast ning selle kõrvalproduktidest. Avatud konservtoite peab, erinevalt kuivtoidust, säilitama külmkapis, enamasti on need kasutuskõlblikud veel 48 tunni jooksul. Seetõttu on tänapäeval vähe loomaomanikke, kes toidavad loomi ainult konservtoiduga. Enamasti kasutatakse konserve kuivtoidu maitse rikastajana ja looma sööma meelitamiseks.
KOKKUVÕTVALT sooviksin teil pöörata tähelepanu:
Alati ei peitu ilusas värvilises pakendis tervislik lemmiku toit. Koeratoit on maailmas suur äri ja kahjuks unustatakse tihti äri nimel see, et mis siis ikkagi loomale kasulik ja mis kahjulik. Maailmas on küllaltki tihti kuulda loomatoidu tagajärjel hukkunud loomadest. Kõigil ei pruugi nii halvasti minna, kuid isegi kallites toitudes kasutatavad säilitusained tekitavad allergiaid ,tõsiseid nahaprobleeme, silmahaiguseid ja seedehaigusi..
Millist koeratoitu ei soovita osta?
Toite mis sisaldab mürgiseid säilitusaineid BHA ja BHT
väike lihasisaldus
värvained,
lõhna- ja maitseained,
soja sisaldus toidus,
tärklise sisaldus,
vajalike vitamiinide ja mineraalide väiksed kogused või puudumine.
Kõike eelnevat teades ja arvestades on Köberi tehas oma 40 aasta tegevuse jooksul ja tehes loomadega konkreetseid söötmis- ja seedivuskatseid välja töötanud väga tervisliku ja naturaalse toiduvaliku.
Hetkel eestis müüdavatest toitudest on üks kõige naturaalsem ja tervislikum koduloomatoit KÖBER`S.
Köber´s toitudes ei ole K vitamiini, sojat, säilitus-,lõhna-,maitseaineid. Köber toidud sisaldavad 50% naturaalset liha ja kõiki vajalikke vitamiine ning mineraalaineid.